Książki dla rodziców:
W pomoc psychologiczną dla dziecka, oprócz samego pacjenta, angażują się także rodzice. Oprócz konsultacji wychowawczych czy psychoterapii własnej, rodzice mogą skorzystać poszerzając swoją wiedzę na temat rozwoju emocjonalnego dzieci i tego jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Oto książki, które mogę polecić:
Początki rodzicielstwa, opieka nad małymi dziećmi:
- „W głębi kontinuum” Joan Liedloff – książka o podejściu do rodzicielstwa opartym na poszanowaniu naturalnych potrzeb i uczuć dziecka.
- „Księga rodzicielstwa bliskości” William Sears, Martha Sears – poradnik dla rodziców niemowląt oparty na idei rodzicielstwa bliskości, czyli poszanowaniu potrzeb i uczuć dziecka i jego opiekunów.
- „Twoje wymagające dziecko” Willam Sears, Martha Sears – wskazówki dla rodziców high need baby, czyli dziecka nadwrażliwego, reagującego nadmiernym płaczem i innymi problemami wieku nieowlęcego.
- „Płaczące niemowlę”Sheila Kitzinger – próba pomocy rodzicom zmagającym się z nadmiernym płaczem u niemowlęcia.
- „Zrozum swojego niemowlaka” Sophie Boswell, Sarah Gustavus Jones – opis rozwoju emocjonalnego dziecka od 0-2 lat.
- „Dziecko z bliska”Agnieszka Stein – wskazówki i refleksje na temat rozwoju dziecka w oparciu o empatię i poszanowanie jego potrzeb.
- „Żyć w rodzinie i przetrwać” Robin Skinner, John Cleese – rozmowa brytyjskiego komika z psychiatrą i terapeutą rodzinnym, w której dokonują próby ustystematyzowania faz rozwoju życia rodzinnego od zawarcia związku do wychowania małego dziecka.
Starsze dzieci:
- „Jak mówić, żeby dzieci słuchały, jak słuchać, żeby dzieci mówiły” Adele Faber i Elaine Mazlish i inne książki z tej serii.
Cykl książek o tym jak rozmawiać z dziećmi, by pomóc im w radzeniu sobie z własnymi uczuciami i tworzyć z nimi bezpieczną więź opartą na zaufaniu i szacunku. - „Potęga obecności” Daniel Siegel
Książka o kształtowaniu bezpiecznego przywiązaniu dziecka do rodzica oraz wpływie tego przywiązania na dalsze życie. - „Twoje kompetentne dziecko”, Jasper Juul – o wzmacnianiu relacji z dzieckiem poprzez zaufanie do jego i jego możliwości ; biór przydatnych wskazówek na temat procesu wychowawczego
- „Nie z miłości” Jasper Juul – o stawianiu granic z szacunkiem i empatią wobec dziecka.
- „Między rodzicami, a dziećmi”Haim G. Ginott – o empatii i szacunku wobec dziecięcych emocji i potrzeb.
- „Dzieci pełne złości” Thomas B.Brazelton – o pomocy dla dziecka nie radzącego sobie ze złością.
- „Nowe wychowanie seksualne” Agnieszka Stein – przegląd współczesnej wiedzy na temat seksualności dziecięcej, oraz różnych problemów wychowawczych, które z tym zagadnieniem mogą się wiązać.
- „Seksualność dziecka” Frederique Saint-Pierre, Marie-France Viau – fazy rozwoju seksualności dzieci od 0-10 roku życia.
- „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” Mikołaj Marcela – o nowoczesnym podejściu do nauki i szkoły, w oparciu o najnowszą wiedzę na temat rozwoju mózgu.
Okres dojrzewania:
- „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie.” Jasper Juul – kolejna książka duńskiego pedagoga, tym razem dedykowana dla rodziców nastolatków.
- „Zaplątane nastolatki. Jak dobrze przeprowadzić córkę z dzieciństwa do dorosłości.” Lisa Damour – książka o relacjach rodziców z dorastającymi córkami.
- „Burza w mózgu nastolatka” Daniel Siegel – ujęcie dojrzewania od strony rozwoju układu nerwowego; próba zrozumienia jakie są biologiczne przyczyny niezrozumiałych dla rodzica zachowań dziecka.
- „Depresja nastolatków” Konrad Ambroziak – pomoc w zrozumieniu dziecka cierpiącego na depresję.
Ciekawe miejsca w sieci:
- mamanakozetce.pl – blog i konto na Instagramie, prowadzone przez terapeutkę psychoanalityczną, na których dzieli się ona swoją wiedzą na temat rozwoju dziecka i rodzicielstwa i nie tylko
- https://dziecisawazne.pl – portal poświęcony wiedzy na temat rozwoju emocjonalnego dzieci
- Agnieszka Stein – konto na facebooku psycholożki dziecięcej i autorki książek dla rodziców; wiele nagrań, spotkań live i kursów online na temat rodzicielstwa
- mataja.pl – blog poświęcony dobrym praktykom rodzicielskim w oparciu o wyniki badań naukowych