O psychoterapii

Psychoanaliza to metoda leczenia stworzona przez Zygmunta Freuda ok. 150 lat temu. Odkrycia Freuda na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki znajdują dziś potwierdzenie w badaniach naukowych nad ludzkim mózgiem, a psychoterapia psychoanalityczna jest uznaną i skuteczną metodą leczenia zaburzeń psychicznych i problemów emocjonalnych.

Podczas psychoterapii pacjent ma możliwość dzielenia się wszystkimi ważnymi dla siebie myślami. Rozmawia się o bieżących wydarzeniach, emocjach, snach i skojarzeniach a także historii życia pacjenta. Przedmiotem badania jest także relacja pacjenta z terapeutą, która może dostarczyć cennych informacji na temat tego jak funkcjonuje on w bliskich związkach.

Spotkania są częste (1-3 sesji w tygodniu), odbywają się o stałej porze, a terapia z reguły jest procesem długoterminowym. Dzięki temu między terapeutą a pacjentem nawiązuje się bliska relacja, która daje możliwość do bezpiecznego i opartego na zaufaniu badania własnej psychiki. Poznanie siebie i możliwość przepracowania trudnych doświadczeń z zaufaną osobą prowadzi do poprawy jakości życia, ustąpienia objawów i zmiany na lepsze w bliskich relacjach.

Psychoterapia dzieci zakłada podobne cele jak terapia dorosłych. Opiera się jednak w przeważającej mierze na zabawie. Podczas spontanicznej zabawy dziecko wyraża swoje emocje, pragnienia, lęki i obawy. Terapeuta tworząc z dzieckiem bliską relację i zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa, omawia z nim to, co dzieje się w gabinecie oraz ważne sprawy z życia dziecka. Nazywanie trudnych emocji dziecka i jego obaw przyczynia się do poprawy funkcjonowania w obszarach rodzinnym, szkolnym i rówieśniczym oraz do redukcji objawów.